Hledáte, kolik luštěnin v granulích pro psy dnes opravdu je? V živém katalogu krmivometr.cz k 3. 11. 2026 má text složení 382 psích suchých položek, což po sloučení stejných receptur v různých baleních dává 301 unikátních textů složení. Hrách, čočku, cizrnu, fazole, bob nebo sóju (bez sójového oleje) uvádí 142 z nich, tedy 47,2 %. U receptur označených jako bez obilovin je to 63 ze 79 (79,7 %), u receptur s obilovinami 79 z 221 (35,7 %). Mezi prvními třemi složkami stojí luštěnina u 57 receptur.
Tento text je audit etiket, ne hodnocení kvality. Čísla jsou jen z katalogu, výpočty popisuje metodika. Pokud řešíte konkrétní zdravotní stav psa, poraďte se s veterinářem. Jak web funguje finančně, najdete na stránce jak web vydělává.

Grafika: krmivometr.cz, data z katalogu k 3. 11. 2026 (301 unikátních textů složení, sójový olej nezapočten).
Proč se lidé ptají na luštěniny v granulích
Otázka přichází ze dvou stran. První je praktická: majitel čte etiketu a vidí hrách, hrachový protein a hrachovou vlákninu hned za masem, a chce vědět, jestli je to běžné. Druhá je opatrnostní: v letech 2018–2019 americký úřad FDA zveřejnil šetření možné souvislosti mezi některými krmivy a dilatační kardiomyopatií (DCM) u psů. Ve vyhledávání se proto objevuje i dotaz „dcm pes“ (orientačně 20 hledání měsíčně podle DataForSEO). Výsledky na téma luštěnin v granulích tvoří hlavně filtry prodejců „Složení: Luštěniny“ a jeden blogový text; souhrnná čísla z celého katalogu tam chybí.
Tento článek proto dělá jednu věc: počítá, kolik receptur luštěniny obsahuje, na kolikátém místě složení stojí, kolikrát se na etiketě opakují a jak se takové receptury liší v proteinu, tuku a ceně za kilogram. Zdravotní závěry z toho nevyvozujeme, protože je katalog neumí doložit.
Kontrolní seznam: 7 čísel, než porovnáte dvě etikety
- Zjistěte, jestli receptura luštěninu vůbec obsahuje. V katalogu ji obsahuje 142 z 301 unikátních receptur (47,2 %).
- Podívejte se, na kolikátém místě je první luštěnina. Mezi prvními třemi složkami je u 57 receptur, na 4.–5. místě u 25, na 6. místě a dál u 60.
- Spočítejte, kolikrát se luštěnina na etiketě opakuje. Jednu luštěninovou položku má 83 receptur, dvě 37, tři 7 a čtyři a více 15.
- Hledejte frakce. Hrachový protein, hrachovou vlákninu, hrachový škrob, otruby nebo sójový izolát uvádí 57 receptur.
- Porovnejte označení „bez obilovin“. Luštěninu mezi prvními třemi složkami má 32 ze 79 receptur bez obilovin (40,5 %) a 25 z 221 s obilovinami (11,3 %).
- Porovnejte protein. Medián proteinu je 27 % u receptur s luštěninou v top 3 (n = 57) a 25 % u receptur bez luštěnin (n = 156).
- Přepočítejte cenu na kilogram. U balení od 3 kg je medián 125,0 Kč/kg u luštěnin v top 3 (n = 44) a 91,5 Kč/kg bez luštěnin (n = 124), ceny „od“ k 3. 11. 2026.
Postup čtení etikety obecně popisuje článek jak číst složení granulí. Pravidlo, že složky jsou uvedené podle hmotnosti sestupně, vysvětluje heslo sestupné pořadí složení.
Jak jsme luštěniny v katalogu hledali
Vzali jsme všechny položky katalogu (733), vyřadili kočičí krmiva, kapsičky a pamlsky a ponechali jen ty, které mají vyplněný text složení: 382 položek. Protože stejná receptura bývá v katalogu v několika baleních (například 2 kg a 12 kg), sloučili jsme řádky se shodným textem složení. Zůstalo 301 unikátních receptur. S nimi pracuje většina tabulek níže; ceny za kilogram počítáme naopak po jednotlivých baleních, protože každé balení má jinou cenu.
Text složení jsme rozdělili na jednotlivé položky podle čárek mimo závorky. Za luštěninovou položku jsme počítali každou, která obsahuje slovo hrách / hrášek, čočka, cizrna, fazole, bob, lupina nebo sója. Sójový olej jsme nezapočítali, protože jde o zdroj tuku, ne o luštěninu jako zdroj škrobu, vlákniny a bílkovin. Vojtěšku (alfalfu) také nepočítáme, i když botanicky patří mezi bobovité rostliny; v katalogu ji uvádí 20 receptur.
Omezení metody: u několika značek je hrášek uvedený uvnitř zeleninové směsi za pomlčkou (například „domácí zelenina – mrkev, rajčata, zelený hrášek“). Takový zápis jsme počítali jako samostatnou položku, takže u těchto receptur je počet luštěninových položek o jednu vyšší, než kdyby šlo o čistě vnořenou složku. Na pozici první luštěniny to vliv nemá.
Které luštěniny katalog uvádí
| Luštěnina | Receptur (z 301) | Podíl ze všech | Podíl z receptur s luštěninou (142) |
|---|---|---|---|
| hrách / hrášek (vč. frakcí) | 120 | 39,9 % | 84,5 % |
| cizrna | 25 | 8,3 % | 17,6 % |
| sója (mouka, moučka, protein, izolát) | 23 | 7,6 % | 16,2 % |
| čočka (červená, zelená, vláknina) | 16 | 5,3 % | 11,3 % |
| fazole | 5 | 1,7 % | 3,5 % |
| bob koňský | 2 | 0,7 % | 1,4 % |
Součet je vyšší než 142, protože 29 receptur kombinuje dva a více druhů luštěnin. Jen hrách (bez jiné luštěniny) má 91 receptur. Lupinu žádný text složení v katalogu neuvádí.
Z pojmenování na etiketách je vidět, že hrách přichází v mnoha podobách. Mezi zápisy se opakují hrachová mouka, hrách, vláknina z hrachu, celý zelený a celý žlutý hrách, hrachový protein, hrachový škrob, hráškový škrob nebo moučka z hrachových otrub. U čočky se objevuje celá červená a celá zelená čočka a vláknina z čočky, u cizrny celá cizrna a cizrnová vláknina. Obecně platí, že celá luštěnina přináší hlavně škrob, vlákninu a část rostlinné bílkoviny; frakce (protein, vláknina, škrob) jsou z luštěniny oddělené a na etiketě mají vlastní řádek.

Foto: Pixabay, fotografie 3962485, Pixabay licence. Ilustrační snímek bez vztahu ke konkrétnímu krmivu.
Originální audit: pozice první luštěniny na etiketě
Krmiva se v EU označují tak, že složky jsou uvedené v sestupném pořadí podle hmotnosti (nařízení (ES) č. 767/2009). Pozice tedy říká, kolik suroviny bylo v receptuře při výrobě ve srovnání s ostatními. Pozor na jednu věc: čerstvé maso se zapisuje včetně vody, kterou při výrobě granulí ztratí, kdežto sušené suroviny vodu skoro neobsahují. Pozice proto není totéž co podíl v hotové granuli.

Grafika: krmivometr.cz, data z katalogu k 3. 11. 2026 (142 receptur s luštěninou).
| Pozice první luštěniny | Receptur | Podíl z receptur s luštěninou |
|---|---|---|
| 1. místo | 5 | 3,5 % |
| 2.–3. místo | 52 | 36,6 % |
| 4.–5. místo | 25 | 17,6 % |
| 6. místo a dál | 60 | 42,3 % |
Na prvním místě je luštěnina u 5 receptur a všech pět jsou veterinární diety. Mezi 57 recepturami s luštěninou v top 3 je veterinárních diet 20. Veterinární diety se podávají podle doporučení veterináře, proto je v tomto textu jen počítáme a jejich účel nehodnotíme.
FDA ve svém šetření popisovalo jako „hlavní složky“ ty, které jsou mezi prvními deseti položkami složení. V katalogu je luštěnina mezi prvními deseti položkami u 131 ze 142 receptur s luštěninou. U receptur bez obilovin to je 60 ze 79, u receptur s obilovinami 71 z 221.
Rozdělení na frakce: proč pozice nestačí
Když výrobce použije hrách v několika podobách, každá podoba má na etiketě vlastní pozici. Jednotlivé řádky pak mohou stát níž než maso, i když jejich součet může být vyšší. Katalog to nedovoluje spočítat přesně, protože procenta uvádí jen malá část etiket. Kde je ale procento deklarované, je to vidět přímo.
Příklad z katalogu: Taste of the Wild Pine Forest 12,2 kg uvádí zvěřinu 10 % na prvním místě, jehněčí moučku bez procenta na druhém a pak cizrnu 10 %, hrách 10 % a čočku 10 %. Tři deklarované luštěniny tedy dávají dohromady 30 %, a k tomu etiketa uvádí ještě hrachový protein a hrachovou mouku bez procenta. Receptura Acana Dog Adult Recipe 11,4 kg má po dvou kuřecích položkách (13 % a 13 %) celou červenou čočku, celý zelený hrách a celou cizrnu a dále v textu celou zelenou čočku, celý žlutý hrách, vlákninu z čočky a hráškový škrob, celkem 7 luštěninových řádků bez procent.
Deklarovaná procenta luštěnin v katalogu: u běžných krmiv 1–17 % u jedné položky (například hrášek 1 %, hrách 8 %, hrách 10 %, hrachová mouka 17 %), u veterinárních diet 24–36 % u hrachu na prvním nebo druhém místě. Kde procento chybí, nevymýšlíme ho.
| Počet luštěninových položek v receptuře | Receptur |
|---|---|
| 1 | 83 |
| 2 | 37 |
| 3 | 7 |
| 4 a více | 15 |
Receptury se čtyřmi a více luštěninovými řádky jsou v katalogu hlavně u značek Acana a Orijen (6–8 řádků) a Taste of the Wild (5 řádků). Pro porovnání s deklarovaným masem se hodí heslo čerstvé a dehydrované maso.
Bez obilovin vs. s obilovinami
Označení bez obilovin znamená, že v receptuře nejsou pšenice, kukuřice, rýže, ječmen, oves a podobné obiloviny. Škrob, který granule pro tvar potřebují, pak dodávají jiné suroviny: brambory, batáty, tapioka nebo právě luštěniny. Pojem vysvětluje heslo bezobilninové granule (grain free); výběr receptur bez obilovin je v kolekci granule bez obilovin.
| Skupina (unikátní receptury) | n | Luštěnina kdekoli | Luštěnina v top 3 | Luštěnina v top 10 |
|---|---|---|---|---|
| Bez obilovin | 79 | 63 (79,7 %) | 32 (40,5 %) | 60 (75,9 %) |
| S obilovinami | 221 | 79 (35,7 %) | 25 (11,3 %) | 71 (32,1 %) |
Jedna receptura nemá pole bez obilovin vyplněné, proto je součet 300, ne 301. U receptur bez obilovin s luštěninou v top 3 je medián proteinu 28,5 % (n = 32), u receptur bez obilovin bez luštěnin 22,5 % (n = 16). Druhá skupina je malá a tvoří ji z velké části veterinární a hypoalergenní řady, proto rozdíl berte jako popis vzorku, ne pravidlo. Jak etiketa bez obilovin vypadá v praxi, rozebírá článek granule bez obilovin: co etiketa říká.
Protein, tuk, maso a cena podle pozice luštěnin
Stejný vzorek 301 receptur jsme rozdělili do tří skupin a spočítali mediány analytických složek. Co analytické složky znamenají, vysvětluje heslo analytické složky.
| Skupina | Receptur | Protein (medián) | Tuk (medián) | Deklarované maso (medián) | Vláknina (medián) | kcal/kg (medián) | Kč/kg, balení od 3 kg |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Luštěnina v top 3 | 57 | 27 % (n = 57) | 15 % | 37 % (n = 43) | 3,5 % | 3 643 (n = 21) | 125,0 (n = 44) |
| Luštěnina od 4. místa | 85 | 27 % (n = 84) | 15 % | 44,5 % (n = 66) | 2,8 % | 3 782 (n = 55) | 119,3 (n = 53) |
| Bez luštěnin | 159 | 25 % (n = 156) | 14,5 % | 31 % (n = 87) | 2,5 % | 3 806 (n = 54) | 91,5 (n = 124) |
Ceny jsou spodní hranice nabídek („od“) v katalogu k 3. 11. 2026, přepočtené na kilogram podle velikosti balení. Co z tabulky plyne:
- Protein je u receptur s luštěninou o 2 procentní body vyšší (27 % proti 25 %). Údaj neříká, kolik proteinu je živočišného a kolik rostlinného; to etiketa neuvádí.
- Vláknina je u luštěnin v top 3 vyšší (medián 3,5 % proti 2,5 %), což odpovídá tomu, že luštěniny a jejich vláknina vlákninu do receptury přidávají.
- Energie je u luštěnin v top 3 nižší (medián 3 643 kcal/kg), ale kcal má vyplněných jen 21 z 57 receptur.
- Cena za kilogram je u receptur s luštěninou vyšší (125,0 a 119,3 Kč/kg proti 91,5 Kč/kg). Důvod je spíš ve skladbě vzorku: luštěniny častěji používají řady bez obilovin a řady s vyšším deklarovaným masem, které jsou dražší celkově.
Denní náklad konkrétní receptury podle váhy psa spočítá kalkulačka denní dávky; potřebuje k tomu údaj kcal/kg z etikety.

Foto: Pixabay, fotografie 4160228, Pixabay licence. Ilustrační snímek bez vztahu ke konkrétnímu krmivu.
Ukázky z katalogu (čísla a ceny k 3. 11. 2026)
| Produkt | 1. luštěnina na místě | Luštěninových řádků | Protein | Tuk | Deklarované maso | Cena od (balení) | Kč/kg |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acana Dog Adult Recipe | 3. | 7 | 29 % | 17 % | 40,5 % | 1 635 Kč (11,4 kg) | 143,4 |
| Taste of the Wild Pine Forest | 3. | 5 | 28 % | 15 % | 20 % | 1 340 Kč (12,2 kg) | 109,8 |
| N&D Pumpkin Adult Mini Lamb & Blueberry | 3. | 2 (škrob, vláknina) | 28 % | 18 % | 20 % | 1 207 Kč (7 kg) | 172,4 |
| Puffins Dog Adult Chicken | 2. | 2 (hrách, hrášek v zelenině) | 27 % | 17 % | — | 1 378 Kč (15 kg) | 91,9 |
| Eminent Dog Selection Senior Duck | 3. | 1 | 22 % | 10 % | 65 % | 1 207 Kč (12 kg) | 100,6 |
| Hill's Can. SP Light Adult Large Chicken | 2. (otruby) | 1 | 22,3 % | 10,4 % | — | 1 579 Kč (14 kg) | 112,8 |
| Agil Junior All Breed Low Grain | 2. | 2 (hrách, hrášek v zelenině) | 30 % | 18 % | 56 % | 793 Kč (10 kg) | 79,3 |
Pomlčka znamená, že katalog číslo nemá. U N&D jde o hrachový škrob a vlákninu z hrachu, tedy o frakce, ne o celý hrách. U Hill's je na druhém místě moučka z hrachových otrub, což je převážně vláknina. U Eminent Selection Senior Duck jsou na prvních místech batáty a kachní maso 20 % a hrách je třetí, zatímco hodnota v poli deklarovaného masa je 65 %; obě čísla citujeme odděleně tak, jak je katalog uvádí.
Ukázky nejsou žebříček. Ukazují jen, jak různě může vypadat stejná informace „obsahuje luštěniny“: od jedné položky vlákniny po sedm řádků celých luštěnin.
Co říká šetření FDA o luštěninách a DCM
V červenci 2018 FDA oznámilo, že prošetřuje hlášení dilatační kardiomyopatie (DCM) u psů, kteří jedli určitá krmiva, často označená jako bez obilovin a s vysokým podílem hrachu, čočky, jiných luštěnin nebo brambor mezi hlavními složkami. V aktualizaci z června 2019 uvedlo, že 93 % nahlášených produktů obsahovalo hrách nebo čočku a víc než 90 % bylo bez obilovin. Zároveň napsalo, že možná souvislost mezi stravou a DCM je složitá otázka, do které může vstupovat víc faktorů.
V prosinci 2022 FDA doplnilo, že samotná hlášení nežádoucích příhod nestačí k prokázání příčinné souvislosti a že další veřejné aktualizace nevydá, dokud nebudou k dispozici významné nové vědecké poznatky. Úřad zároveň majitelům doporučuje řešit změny stravy s veterinářem.
Pro tento článek z toho plyne jen tolik: katalog ukazuje, kolik receptur luštěniny obsahuje a kde na etiketě stojí. Neříká, jestli je konkrétní krmivo pro konkrétního psa vhodné. Pokud máte obavy o srdce psa nebo zvažujete změnu krmiva kvůli zdravotnímu stavu, poraďte se s veterinářem.
Co katalog neříká (a my to nevymýšlíme)
- Celkový podíl luštěnin v receptuře. Procenta uvádí jen menšina etiket; kde chybí, součet nepočítáme.
- Poměr živočišného a rostlinného proteinu. Analytický protein je součet všech zdrojů.
- Složení u 349 položek katalogu (z 733), které text složení nemají; ty v auditu nejsou.
- Stravitelnost. Katalog ji neeviduje a z etikety ji nelze odvodit.
- Kcal u většiny receptur. U luštěnin v top 3 má kcal vyplněných 21 z 57.
Praktický postup u vlastního pytle
Vezměte etiketu a do jednoho řádku si zapište: pozici první luštěniny, počet luštěninových řádků (včetně proteinu, vlákniny a škrobu), deklarovaná procenta, pokud jsou, a analytický protein, tuk a vlákninu. U druhé receptury udělejte totéž a porovnejte stejně velká balení v Kč/kg. Teprve potom má smysl srovnávat deklarované maso, protože čerstvé maso na prvním místě a sušená luštěnina na třetím místě mohou v hotové granuli znamenat jiný poměr, než napovídá pořadí.
Pokud porovnáváte receptury bez obilovin, počítejte s tím, že luštěninu obsahují čtyři z pěti (79,7 %). Pokud hledáte recepturu bez luštěnin, katalog jich má 159 z 301, ale velkou část z nich tvoří receptury s obilovinami. Kde etiketa údaj nemá, nechte kolonku prázdnou; prázdné místo je poctivější než odhad.
Časté otázky
Kolik granulí v katalogu obsahuje luštěniny?
K 3. 11. 2026 uvádí hrách, čočku, cizrnu, fazole, bob nebo sóju 142 z 301 unikátních receptur se známým složením (47,2 %). Po jednotlivých položkách je to 193 z 382. Sójový olej nepočítáme.
Obsahují luštěniny hlavně granule bez obilovin?
Častěji ano: luštěninu má 63 ze 79 receptur bez obilovin (79,7 %) a 79 z 221 receptur s obilovinami (35,7 %). V top 3 složkách je to 40,5 % proti 11,3 %.
Co znamená, když je hrách na etiketě několikrát?
Výrobce použil hrách ve více podobách (celý hrách, mouka, protein, vláknina, škrob). Každá podoba má vlastní pozici, takže jednotlivé řádky stojí níž, než by stál jejich součet. V katalogu má dva a více luštěninových řádků 59 receptur.
Jsou luštěniny v granulích pro psy škodlivé?
Katalog na to odpověď nedává a my zdravotní tvrzení neděláme. FDA šetřilo možnou souvislost s DCM a v roce 2022 uvedlo, že hlášení samotná příčinnou souvislost neprokazují. O stravě psa se zdravotními obtížemi rozhoduje veterinář.
Proč mají receptury s luštěninami vyšší protein?
Medián je 27 % proti 25 % u receptur bez luštěnin. Katalog neodděluje rostlinný a živočišný protein, takže z čísla nelze určit, jakou část přidává luštěnina. Část rozdílu vysvětluje i to, že luštěniny častěji používají řady s vyšším deklarovaným masem.
Jsou granule s luštěninami dražší?
V katalogu ano, medián u balení od 3 kg je 125,0 Kč/kg (luštěnina v top 3) a 119,3 Kč/kg (luštěnina dál ve složení) proti 91,5 Kč/kg bez luštěnin, k 3. 11. 2026. Rozdíl souvisí hlavně se skladbou řad, ne s cenou luštěnin samotných.
Zdroje
- Katalog krmivometr.cz, živý export položek k 3. 11. 2026 (733 položek, 382 psích suchých se složením, 301 unikátních receptur); ceny = spodní hranice nabídek („od“) v katalogu ke stejnému dni.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 o uvádění na trh a používání krmiv: EUR-Lex.
- FDA: Investigation into Potential Link between Certain Diets and Canine Dilated Cardiomyopathy (aktualizace 27. 6. 2019 a 23. 12. 2022).
- FEDIAF: Nutritional Guidelines (obecný výživový rámec).
- WSAVA: Global Nutrition Guidelines.
- DataForSEO (Google Ads search volume a SERP Google organic, CZ, cs, 3. 11. 2026) jen jako mapa dotazů, ne zdroj produktových čísel.
- Metodika výpočtů: metodika.